See Iniö on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "iö",
"alt1": "ina-"
},
"expansion": "ina- + -iö",
"name": "suf"
},
{
"args": {
"1": "la",
"2": "Innocentius"
},
"expansion": "Latin Innocentius",
"name": "ncog"
}
],
"etymology_text": "ina- + -iö, possibly from ina (“type of seine”), from inha, or from a vernacular form of Latin Innocentius.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Iniö",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniö",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniön",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniön",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniötä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniössä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöstä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöön",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöllä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniölle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iniöttä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Iniöni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniötäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniössäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöstäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniööni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniölläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniölleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniökseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iniöttäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Iniösi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniösi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniösi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniösi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniötäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniössäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöstäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöösi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniölläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöllesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iniöttäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Iniömme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniömme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniömme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniömme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniötämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniössämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöstämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöömme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöllämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöllemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iniöttämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Iniönne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniötänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniössänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöstänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöönne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöllänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöllenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iniöttänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Iniönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniötään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iniötänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniössään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iniössänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöstään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iniöstänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöllään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iniöllänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iniöltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniölleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iniöllensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iniönänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniökseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Iniöksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iniöttään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iniöttänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Iniö",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Iniö",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Iniö",
"2": "ä",
"n": "sg"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "99 1",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "98 2",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -io",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "98 2",
"kind": "other",
"name": "Finnish valtio-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "97 3",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "97 3",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"A former municipality in Southwest Finland, Finland; now part of Parainen."
],
"id": "en-Iniö-fi-name-u8nbuymO",
"links": [
[
"municipality",
"municipality"
],
[
"Parainen",
"Parainen"
]
]
},
{
"glosses": [
"A village in the municipality of Parainen."
],
"id": "en-Iniö-fi-name-AhhtdmjC",
"links": [
[
"Parainen",
"Parainen"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈiniø/"
},
{
"ipa": "[ˈiniø̞]"
},
{
"rhymes": "-iniø"
}
],
"word": "Iniö"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms suffixed with -io",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish uncountable nouns",
"Finnish valtio-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iniø",
"Rhymes:Finnish/iniø/3 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "iö",
"alt1": "ina-"
},
"expansion": "ina- + -iö",
"name": "suf"
},
{
"args": {
"1": "la",
"2": "Innocentius"
},
"expansion": "Latin Innocentius",
"name": "ncog"
}
],
"etymology_text": "ina- + -iö, possibly from ina (“type of seine”), from inha, or from a vernacular form of Latin Innocentius.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Iniö",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniö",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniön",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniön",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniötä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniössä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöstä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöön",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöllä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniölle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iniöttä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Iniöni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniötäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniössäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöstäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniööni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniölläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniölleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniökseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iniöttäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Iniösi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniösi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniösi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniösi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniötäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniössäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöstäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöösi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniölläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöllesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iniöttäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Iniömme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniömme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniömme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniömme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniötämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniössämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöstämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöömme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöllämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöllemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iniöttämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Iniönne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniötänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniössänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöstänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöönne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöllänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöllenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iniöttänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Iniönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniötään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iniötänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniössään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iniössänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöstään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iniöstänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöönsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöllään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iniöllänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniöltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iniöltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniölleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iniöllensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniönään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iniönänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iniökseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Iniöksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iniöttään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iniöttänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Iniö",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Iniö",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Iniö",
"2": "ä",
"n": "sg"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"glosses": [
"A former municipality in Southwest Finland, Finland; now part of Parainen."
],
"links": [
[
"municipality",
"municipality"
],
[
"Parainen",
"Parainen"
]
]
},
{
"glosses": [
"A village in the municipality of Parainen."
],
"links": [
[
"Parainen",
"Parainen"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈiniø/"
},
{
"ipa": "[ˈiniø̞]"
},
{
"rhymes": "-iniø"
}
],
"word": "Iniö"
}
Download raw JSONL data for Iniö meaning in All languages combined (18.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.